دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی برگزار شد

دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی روز پنجشنبه 20 آبان ماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی با حضور محققان و پژوهشگران از سراسر کشور و در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر کوروش قهرمان تبریزی رئیس دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی و رئیس دانشکده تربیت بدنی وعلوم ورزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن خیر مقدم یاد و خاطره بنیانگذاران دانشگاه در کرمان، مرحرم علیرضا افضلی پور و همسرش بانو فاخره صبا را گرامی داشت.
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: توفیقی دیگر حاصل گشت تا در خدمت شما عزیزان باشیم، اولین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی در زادروز، بانو فاخره صبا همسر مهندس افضلی پور(بنیانگذار دانشگاه در کرمان) ۱۵ آبانماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی و آنلاین  در این دانشگاه برگزار شد و میزبان محققان و علاقه‌مندان حوزه علوم ورزشی از سراسر کشور بود، امروز نیز جهت تعامل، هم اندیشی و توسعه هر چه بیشتر ارتباطات علمی بین پژوهشگران کشور دومین همایش ملی با موضوعات جذاب در محورهای مدیریت ورزشی (مدیریت اماکن و تاسیسات ورزشی – مدیریت اوقات فراغت ورزشی و سلامت عمومی – مدیریت راهبردی و سازمان‌های ورزشی – مدیریت رسانه‌‌های ورزشی – مدیریت رویدادهای ورزشی – مدیریت بازاریابی ورزشی) - فیزیولوژی ورزشی (فیزیولوژی ورزشی محض – قلب و عروق و تنفس – بیوشیمی، متابولیسم و تغذیه ورزشی – جنبه‌های عصبی-عضلانی فعالیت بدنی – فیزیولوژی ورزشی کاربردی مرتبط با سلامت – فیزیولوژی ورزشی گروه‌های خاص – اصول طراحی تمرین مرتبط با سلامت)-آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی (حرکات اصلاحی – امدادگری ورزشی – تربیت بدنی ویژه- پیشگیری از آسیب‌های ورزشی- ورزش، سلامت و ارتقای کیفیت زندگی- ورزش و بهبود بیماری‌ها- بهبود فاکتورهای روانی آسیب ورزشی( -رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی (رشد حرکتی – یادگیری حرکتی – آموزش تربیت بدنی – روانشناسی ورزش و تمرین)- بیومکانیک ورزشی (بیومکانیک و فنّاوری ورزشی- بیومکانیک تکنیک‌های ورزشی – ارگونومی و بیومکانیک کار – بیومکانیک آسیب‌های ورزشی) با نشست‌های تخصصی قطب علمی علوم ورزشی کشور برپا گردید.
رئیس دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی خاطر نشان کرد: دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان پس از گذشت سه دهه فعالیت علمی، این افتخار را دارد که به مسئولیت خودش عمل کرده و با برگزاری این همایش در حوزه تخصصی ورزش وسلامت گامی در جهت نهادینه سازی علمی این رشته بردارد.
دکتر حسین نظام آبادی پور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن خیر مقدم گزارش مختصری از دانشگاه ارائه کرد و گفت: این دانشگاه با قدمتی 50 سال بزرگترین دانشگاه و به عنوان دانشگاه مادر جنوب شرق کشور محسوب می‌شود و دارای 400 رشته و گرایش است و بیش از 600 عضو هیات علمی، 100 نفر استاد تمام، 200 نفر دانشیار و مابقی استادیار و 80 هزار فارغ‌التحصیل دارد.
وی افزود: دانشگاه شهید باهنر کرمان جزء 10 دانشگاه برتر کشور در بحث دانشگاه جامع است و این موفقیت‌ها به همت و پشتکار استادان، دانشجویان و همکاران بدست آمده است.
 
دکتر اکبر جابری دبیر اجرایی دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی گفت: دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی با هدف توسعه و ارتقای ورزش و سلامت عمومی جامعه و همزمان با ایام سالروز تولد بانو فاخره صبا همسر زنده یاد مهندس افضلی‌پور بنیانگذار دانشگاه در کرمان برگزار شد.
دبیر اجرایی دومین همایش ملی ورزش و سلامت عمومی افزود: مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی در ورزش از محورهای اصلی این همایش هستند که با مشارکت محققان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف علوم ورزشی از سراسر کشور برگزار گردید.
وی گفت: این همایش در کنار میزبانی نشست‌های تخصصی قطب علوم ورزشی ایران و انجمن‌های مرتبط با رشته علوم ورزشی، میزبان ارائه مقالات در پنج پنل  تخصصی آسیب شناسی و حرکات اصلاحی ورزشی، مدیریت ورزشی، بیومکانیک ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، و رفتار حرکتی است که در هر پنل حداقل یک نفر از همکاران هیأت علمی از سراسر کشور حضور داشت.
دکتر جابری در خصوص تعداد مقالات ارسال شده این همایش بیان کرد: مجموعا تعداد 230 مقاله برای این همایش ارسال که از این تعداد 130 مقاله در گرایش‌های مختلف پذیرفته شد، در کنار این نشست‌ها و پنل‌های تخصصی مربوط به هر گرایش که از سراسر کشور ارسال شده یک جشنواره پایان نامه‌های برتر حوزه علوم ورزشی برگزار و 2 پایان نامه بعد از داوری به عنوان پایان‌نامه‌های برتر دانشجویی انتخاب شد.

دکتر نصرت الله شهبازپور رئیس اسبق دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه اظهار داشت: بر اساس نتایج تحقیقات، جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است درحالیکه این تغییر جمعیتی به‌ویژه با افزایش طول عمر مردم پدیده‌ای مطلوب و خوشایند است اما نباید از پیامدهای اجتماعی، مالی و بهداشتی آن غافل شویم بطوریکه  از سال 1900 میلادی تا به حال جمعیت سالمند بالای 65 سال در آمریکا نزدیک به 200 درصد رشد داشته که برابر است با 12 درصد کل جمعیت آمریکا، پیش بینی شده تا سال 2030 میلادی این تعداد به 72 میلیون نفر برسند که نشان دهندۀ 20 درصد از جمعیت کل آمریکا است.
وی در ادامه گفت:طبق گزارش داده شده در سال 2017 تعداد افراد 60 سال یا بیشتر در سراسر جهان 962 میلیون نفر بوده و پیش بینی شده این رقم تا سال 2050 به نزدیک دو میلیارد و صد میلیون نفر افزایش پیدا کند.
دکتر شهبازپور به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان تهران بیان کرد: حدود 8 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند و پیش بینی شده این درصد در سال 1410 به 15 درصد و در سال 1420 به 20 درصد برسد یعنی در 20 سال آینده از هر 5 ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود.
وی نتیجۀ این تغییر جمعیتی به سمت جمعیت مسن تر را افزایش شیوع و شدت بیماری‌های مزمن و اختلال در عملکرد افراد مسن دانست و افزود: این تغییر جمعیتی به سمت جمعیت مسن تر افزایش هزینه‌های سلامتی و مواظبت پزشکی را به همراه دارد بطوریکه در سال 2002 هزینه افراد سالمند در آمریکا برابر 43 درصد از کل هزینه‌های بهداشت و درمان آن کشور شد.کاهش در وضعیت سلامت عمومی و تحرک کم افراد مسن بر توانایی انجام فعالیت های روزانه آنها اثر می‌گذارد.
وی با اشاره به این موضوع که کاهش در وضعیت سلامت عمومی و تحرک کم افراد مسن بر توانایی انجام فعالیت های روزانه آنها اثر می گذارد، اهمیت فعالیت بدنی، ورزشی و قرار دادن آن در فعالت‌های روزمره را مورد تاکید قرار داد و گفت: با افزایش سن اهمیت ورزش و تحرک بدنی بیشتر می‌شود و فعالیت بدنی و ورزشی منظم برای سالمندان به بهبود سلامت روحی و روانی آنها کمک می کند و از این طریق با افزایش سن به فرد کمک می‌کند استقلال خود را حفظ کند.
عضو هیآت علمی بازنشسته دانشگاه پیشگیری از بیماری، بهبود سلامت روان، کاهش خطر سقوط، مشارکت اجتماعی  و بهبود عملکرد شناختی را از فواید ورزش برای سالمندان نام برد و بیان داشت: ورزش را باید به یک اولویت و عادت در زندگی روزمره تبدیل کنیم.
گفتنی است، دکتر اسماعیل شریفیان به عنوان دبیر همایش و دکتر منصور صاحب‌الزمانی به عنوان دبیر علمی همایش نیز در این همایش حضور داشتند.