افتتاح مرکز تندرستی و مشاوره ورزشی دانشگاه ، با حضور مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم

مکان جدید مرکز تندرستی و مشاوره ورزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان، عصر چهارشنبه18 اردیبهشت ماه 98 با حضور دکتر محمد حسین علیزاده مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر محمد علی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در مورد این مرکز اظهار کرد: مرکز مشاوره ورزشی و تندرستی با پیگیری‌های مجموعه تربیت‌بدنی دانشگاه، توجه ویژه هیات‌رئیسه دانشگاه و حمایت معاون دانشجویی در سال 1391 در پردیزه افضلی پور راه‌اندازی شد و به دلیل مراجعۀ زیاد دانشجویان، کارکنان و اعضات علمی و با توجه به آیین نامه وزرات علوم مبنی بر تجهیز و افزایش فضا مقرر شد فضای بزرگ‌تری (واقع در دانشکده تربیت بدنی بلوار جمهوری اسلامی) در اختیار این مرکز قرار گیرد.

 

وی افزود: هم اکنون مدیریت مرکز مشاوره ورزشی و تندرستی دانشگاه شهیدباهنر کرمان بر عهده دکتر منصور صاحب الزمانی عضو هیأت علمی دانشگاه است و در این مرکز هر ساله از 1000 نفر تست ساختار قامتی اسکلتی گرفته و مواردی که نیاز به درمان داشته باشند راهکارهای ورزشی ارائه می شود.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: 90 درصد بودجه دولتی دانشگاه، صرف پرداخت حقوق می‌شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه قدرت خرید دانشجویی کاهش یافته است، بیان کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان به هر پرس غذا 6 هزار تومان یارانه پرداخت می‌کند و ما روازنه 10 هزار پرس غذا سرو می‌کنیم، لذا هر روز 60 میلیون تومان دانشگاه یارانه غذا می‌دهد.

شایان ذکر است که متاسفانه برخی دانشجویان توان تهیه فقط یک وعده غذای دارند.

دکتر طاهر از وجود حدود 5 هزار دانشجوی خوابگاهی در دانشگاه شهید باهنر کرمان سخن به میان آورد و عنوان کرد: بیشتر دانشجویان غیر بومی این دانشگاه متعلق به جنوب استان هستند.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام این خبر که همه دانشگاه‌ها امسال به اتاق تندرستی مجهز می‌شوند و در ادامه به فضاهای خوابگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: دانشجویان به نشاط نیاز دارند لذا ورزش‌های هیجانی می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد نشاط در بین دانشجویان باشد.

دکترمحمدحسین علیزاده مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم و تحقیقات فناوری در شورای ورزش دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: سیاست بر این است که از ظرفیت‌های سازمان و صندوق استفاده کنیم و به سمت پروژه‌های زودبازده و پروژه‌های عمرانی پیش برویم. قابل ذکر است که اعتبار 6 میلیارد تومان عمرانی بخش ورزش دانشگاه‌ها سال گذشته به‌صورت کامل تخصیص یافت.

وی یکی از مهمترین معیارهای المپیاد ورزشی را افزایش مشارکت‌ها دانست و بر لزوم سوق یافتن به سمت مشارکت‌های ملی در راستای حل مشکلات حوزه تربیت بدنی دانشگاه تاکید کرد و افزود: دانشگاه شهید باهنر کرمان جزی اولین دانشگاه‌های است که وارد المپیاد ورزشی شد، همچنین جزو معدود دانشگاه‌هایی هستید که دببرخانه ورزش‌های همگانی استان کرمان در این دانشگاه است.

دکتر علیزاده افزود: پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور تابستان 99 به میزبانی گیلان با 8 هزار نفر برگزار خواهیم کرد و المپیاد بعدی تعداد شرکت کنندگان را به 10 هزار نفر خواهیم رساند.

وی با بیان این مطلب که امسال 50 پروژه در حوزه کف‌پوش زمین‌های ورزشی در فضای باز اجرا خواهیم کرد، عنوان کرد: 27 زمین چمن مصنوعی به صورت مشارکتی در سال جدید اجرا خواهیم کرد که تا کنون حدود 10 میلیارد تومان به این بخش جذب شده است و در حال حاضر10 پروژه آن کلید خورده است.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به مسئولین دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: با توجه به اینکه اتاق تندرستی برای دانشجویان خوابگاه ضروری است، در حال حاضر 100 دانشگاه کشور به اتاق تندرستی مجهز هستند، ضمن آنکه مورد توجه دانشجویان است، لذا اتاق تندرستی دانشگاه را جانمایی کنید ما نیز در تجهیز آن کمک خواهیم کرد.

علیزاده با اعلام این خبر که همه دانشگاه‌ها امسال به اتاق تندرستی مجهز می‌شوند و در ادامه به فضاهای خوابگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: دانشجویان به نشاط نیاز دارند لذا ورزش‌های هیجانی می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد نشاط در بین دانشجویان باشد.

وی ادامه داد: در سال جاری 3 میلیارد تومان بودجه اعتبارات در زمینه تعمیر و تجهیز اتاق های تندرستی خوابگاه‌های دانشجویی، کف‌پوش سالن‌های ورزشی هزینه خواهد شد.

دکترعلیرضا شکیبایی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه شهید باهنر کرمان، نیز در این جلسه بر لزوم تغییر نگرش در حوزه ورزش در سطح دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: به دنبال آن هستیم که حوزه ورزش دانشگاه شهید باهنر با توجه به پتانسیل‌های آن در سطح کشور و جهان بدرخشد.

دکترمحمدرضا امیر سیف‌الدینی مدیر امور ورزشی و فوق برنامه دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در این جلسه از انتخاب دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان دبیرخانه ورزش های همگانی استان در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: مسابقات ورزش‌های همگانی و دانشگاه‌ها و موسسات آموز عالی استان کرمان با حضور بیش از یک هزار دانشجوی دختر و پسر از  84 مرکز دانشگاهی شامل دانشگاه‌‌های دولتی، فرهنگیان، پیام نور، جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای برگزار شد و ۸۴ مرکز دانشگاهی استان در۹ رشته دختر و پسر در این مسابقات شرکت داشتند.

وی با بیان اینکه تمام واحدها برای المپیاد ورزشی ۹۸ دانشجو خواهیم داشت‌، اظهار کرد: دی‌‌ماه سال گذشته اداره کل تربیت بدنی دبیرخانه ورزش‌های همگانی را به دانشگاه شهید باهنر کرمان داد.

 

مدیر امور ورزشی و فوق برنامه دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: نوع برگزاری مسابقات منطقه تغییر کرد و باعث شد که دانشگاه‌های کوچک نیز در مسابقات شرکت کنند.

وی از تهیه اکثریت تجهیزات مورد نیاز سالن بدنسازی سراهای دختر و پسر دانشگاه خبر داد و بیان کرد: در حال تغییر کاربری سالن هیات عزاداری  به سالن بدنسازی هستیم، این سالن سه روز در هفته در اختیار دانشجویان پسر و سه روز مختص خانم‌ها خواهد بود، ضمن آنکه کارکنان نیز از این سالن می‌توانند استفاده کنند.

گفتنی است که اعتبار مورد نیاز برای تجهیز کامل این سالن حدود 300 میلیون تومان است.

امیرسیف‌الدینی با بیان این مطلب که مرکز مشاوره ورزشی حدود 6 سال به صورت رسمی در دانشگاه فعال است، ادامه داد: 2 اتاق اتاق تندرستی برای خانم‌ها اختصاص داده‌ایم، ضمن آنکه زمین چمن برای آقایان نیز تجهیز شده است.

 

وی بر لزوم نوسازی وسایل ورزشی تاکید کرد و افزود: دانشکده تربیت بدنی در سال 91 افتتاح شد اما سه سالن آن کف پوش نشده است که منتظر تخصیص اعتبار برای کفپوش این سه سالن هستیم، شایان ذکر است که حدود 400 میلیون تومان برای این مهم نیاز داریم.

محل جدید مرکز مشاوره ورزشی و تندرستی دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم و جمعی از مسئولین دانشگاه شهید باهنر کرمان در دانشکده تربیت بدنی افتتاح شد، همچنین از سالن بدنسازی خوابگاه‌های دخترانه دانشگاه شهید باهنر بازدید به عمل آمد.